چند روش آسان برای بررسی نشتی امواج اشعه از مایکروفر

چند روش آسان برای بررسی نشتی امواج اشعه از مایکروفر

روش آسان برای بررسی نشتی امواج مایکروفر

یکی از وسایل بسیار کاربردی که با پیشرفت علم راه خود را به خانه‌ها باز کرد مایکروفر بود. این وسیله به دلیل استفاده‌ی آسان و برآورده کردن نیاز در کمترین زمان موردتوجه بسیاری قرار گرفت. در کنار مزایای این دستگاه معایبی ممکن است وجود داشته باشد که دانستن آن الزامی است.

یکی از عیوبی که مایکروفر ممکن است به آن دچار شود نشتی امواج درون مایکروفر است. این امواج با چشم قابل مشاهده نیستند و تنها تأثیر آن‌ها بر سلامتی است. به همین دلیل پیدا کردن نشتی امواج مایکروفر بسیار ضروری است.

در این مقاله دو روش بسیار آسان برای پیدا کردن نشتی امواج مایکروفرشرح داده می‌شود.

روش اول:

ابتدا یک لامپ مهتابی یا همان فلورسنت تهیه کنید. سپس یک لیوان را پر از آب کنید و درون مایکروفر قرار دهید. قرار دادن لیوان آب درون مایکروفر به این دلیل است که در حالتی که چیزی درون مایکروفر نباشد و شروع به کار کند دستگاه صدمه می‌بیند. سپس در فاصله بسیار کمی از مایکروفر یعنی در حدود دو سانتی‌متری آن لامپ را قرار دهید. برق‌ها را خاموش‌کنید و مایکروفر را روی یک دقیقه تنظیم کنید. اگر در زمان شروع به کار مایکروفر لامپ مهتابی چشمک زد بدین معنی است که دستگاه شما نشستی امواج دارد و باید تعمیر شود.

روش دوم:

مایکروفری را از برق جدا کنید و یک گوشی هوشمند متصل به وای فای و یا یک لب تاب را درون مایکروفر قرار دهید. گوشی و لب تاب باید به وای فای متصل باشد. آی پی لب تاب را به ی کامپیوتر دیگر پینگ کنید. امواج مایکروفر بر امواج وای فای تأثیر می‌گذارند و اگر نشتی وجود داشته باشد آن را نشان می‌دهند. اگر دستور داده‌شده به لب تاب به پینگ پاسخ دهد به این معنا است که دستگاه شما امواج را از درون به بیرون نشت می‌دهد و باید تعمیر شود.

0

تعویض و تعمیر لاستیک درب ماشین لباسشویی

تعویض و تعمیر لاستیک درب ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از پرکاربردترین وسایل موجود در هر خانه است. اگر این وسیله به صورت منظم مورد بررسی و سرویس‌کاری قرار نگیرد میزانی کارایی و کیفیت آن افت خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین اجزای ماشین لباسشویی لاستیک دور درب آن است که در صورت آسیب دیدن کارکرد ماشین لباسشویی با اختلال مواجه خواهد شد.

وظایف لاستیک ماشین لباسشویی:

  1. این قسمت از ماشین وظیفه پر کردن فضای داخلی بین درب و بدنه ماشین با محفظه شستشو را دارد.
  2. اگر لاستیک در بین این دو قسمت از ماشین قرار نداشته باشد برخورد محفظه شستشو با بدنه ماشین موجب ایجاد صدای زیاد و غیرقابل تحمل هنگام شستشو می­شود.
  3. لاستیک ماشین مانع از نشت آب درون ماشین لباسشویی به بیرون از بدنه آن می­شود.
  4. چنانچه لاستیک بین بدنه و محفظه ماشین قرار نداشته باشد در اثر برخورد محفظه شستشو با درب ماشین شیشه آن شکسته می­شود.

دلایل آسیب به لاستیک ماشین:

  1. سیاه شدن لاستیک ماشین در اثر استفاده زیاد از مواد شوینده و وجود رطوبت طولانی مدت درون آن
  2. جرم گرفتن لاستیک ماشین پس از استفاده طولانی مدت و عدم جرم­گیری آن
  3. پاره شدن لاستیک ماشین به وسیله اشیاء تیز و فلزی
  4. کپک زدن لایه درونی لاستیک ماشین در صورت نظافت نکردن آن به مدت طولانی

نحوه تعویض لاستیک ماشین لباسشویی:

برای تعویض لاستیک قبل از انجام هر کاری ابتدا جریان برق را قطع کنید. قسمت بالای ماشین را با ابزار لازم باز کنید. محفظه پودر و مایع را با احتیاط بیرون بیاورید. به شکلی به سیم‌کشی‌های موجود بر روی برد آسیبی وارد نشود برد را باز کنید. لا تیک را ابتدا از قسمت بدنه جدا کنید. لاستیک به وسیله سیم و فنرهایی موجود در داخل آن به محفظه شستشو متصل می­شود. سیم و فنرها را جداسازی کنید. لاستیک را از درون محفظه شستشو جدا کنید. لاستیک جدید را جایگزین کنید و سیم و فنرها را درون آن مطابق محل اولیه خود قرار دهید.

تمام قطعات ماشین لباسشویی را به همان صورت که جدا کرده بودید در جای خود قرار دهید.

0

آموزش رفع مشکل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش

 

آموزش رفع مشکل لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی بوش

مشکل تکان خوردن ماشین لباسشویی چیست؟

ممکن است بارها برای شما پیش آمده باشد که ماشین لباسشویی در حین کار کردن دچار لرزش و تکان می شود. این لرزش با ایجاد سر و صدا همراه است. اولین کاری که باید برای رفع این مشکل انجام دهید، چک کردن تراز بودن ماشین لباسشویی است. زیرا ممکن است به دلیل تراز نبودن این مشکل ایجاد شود. در غیر این صورت باید موارد دیگر را بررسی کنید. در این جا به چند مورد از دلایل ایجاد لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی اشاره می کنیم. با نمایندگی بوش همراه باشید .

 

دلایل ایجاد لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی و رفع آن ها

توزیع نامتوازن لباس ها: در صورتی که مقدار لباس های درون ماشین لباسشویی بیش از ظرفیت آن باشد. ممکن است باعث لرزش و تکان خوردن ماشین شود. هم­چنین در صورت یکنواخت و متعادل نبودن لباس ها درون ماشین می تواند باعث بروز این مشکل شود.

کمک فنر: اگر این قطعه که در در قسمت بیرونی زیرین دیگ قرار دارد و باید از طریق پنل جلو و عقب ماشین به آن دسترسی پیدا کرد، دچار نقص شده باشد باعث لرزش ماشین لباسشویی می شود.

فنرهای دیگ: کار این قطعه ثابت نگه داشتن دیگ به پایه ماشین لباسشویی است. در صورت معلق بودن این فنرها ماشین لباسشویی دچار لرزش و تکان می شود. برای رفع این مشکل بهتر است از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

تسمه کاهش حرکت دیگ: از نام این قطعه مشخص است که باعث کاهش حرکت دیگ می شود. در صورت خرابی این تسمه باید بلافاصله تعویض شود.

وزنه های بالانس: این وزنه ها برای ایجاد بالانس به قسمت بیرونی دیگ متصل شده اند.  در صورتی که این وزنه ها از دیگ جدا شوند، باعث ایجاد لرزش خواهند شد.

سایر قطعات ماشین لباسشویی: لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی ممکن است مربوط به قطعات دیگری مانند حلقه کمک فنر، قطعات و بلبرینگ مخزن، پد پوششی دیگ و فلکه ی آبکش و قطعات مربوط به دیگ نیز باشد. برای رفع این مشکلات باید از یک تعمیرکار حرفه‌ای ماشین لباسشویی کمک بگیرید.

 

 

 

0

تعمیر چفت درب مایکروفر بوش

تعمیر چفت درب مایکروفر بوش

آموزش تعمیر چفت درب مایکروفر بوش

مایکروفر از جمله وسایل پرکاربرد در خانه‌ها و سایر محل‌هایی است که نیاز دارند پخت سریع و آسان مواد غذایی را داشته باشند. این وسیله با استفاده از برق شهری کار می‌کند. در مواردی ممکن است دستگاه دچار عیب شده و درب آن به‌طور کامل بسته نشود. دو دلیل مهم برای این امر وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم و نحوه تعمیر آن را در منزل آموزش می‌دهیم. با نمایندگی بوش همراه باشید .

۱) میکرو سوییچ درب مایکروفر

مایکروفر وسیله است که پس‌ازآن که مواد غذایی در آن قرارگرفته می‌شود و دکمه‌ی شروع به کار آن زده می‌شود شروع به فعالیت طبق برنامه‌ی مورد نظر می‌کند. اولین نکته این است که درب مایکروفر کاملاً بسته شود چون در غیر این صورت مایکروفر شروع به کار نمی‌کند. اگر در درب مایکروفر مشکل ایجاد شده باشد ممکن است این ایراد به دلیل خرابی میکرو سوییچ درب مایکروفر باشد. برای رفع این نقص باید میکرو سوییچ درب را کاملاً از مایکروفر جدا کرده و تعویض کنیم. پس از تعویض درب کاملاً بسته شده و دستگاه شروع به کار می‌کند.

۲) خرابی فنرهای درب مایکروفر

بعضی از مایکروفرها درشان به سمت پایین باز می‌شود. در این مایکروفرها فنرهایی تعبیه شده است که باعث می‌شود درب بالا نگه داشته شود و درصورتی‌که درب مایکروفر بسته می‌شود آن را محکم چفت کند. اگر درب مایکروفر در این حالت بسته نشود این فنرها دچار ایراد شده و ب راحتی قابل‌تشخیص و تعمیر هستند. برای این کار کافی است مایکروفر خاموش باشد. سپس فنرهایی که به‌صورت تیغه‌هایی در کنار درب مایکروفر قرار دارند را به‌آرامی بیرون آورده و فنرهای جدید را متصل کنید. پس ‌از انجام این کار اگر باز هم درب مایکروفر چفت نشده و شروع به کار نکرد ممکن است مشکل از انتقال پیام به کنترل پنل باشد که بهتر است از یک تعمیرکار برای تعمیر آن استفاده کنید.

 

0

آموزش تست کمپرسور، رله استارت و اورلورد یخچال

آموزش تست کمپرسور، رله استارت و اورلورد یخچال

یخچال وسیله‌ای است که دائماً باید روشن بوده و سیستم سرمایشی موردنیاز را در درون خود فراهم کنند. وسیله‌ای که این کار را انجام می‌دهد کمپرسور است. کمپرسور برای استارت زدن و محافظت نیاز به دو دستگاه دارد. رله استارت وظیفه‌ی استارت کمپرسور و اورلورد وظیفه‌ی نگه‌داری و کنترل کمپرسور را بر عهده‌دارند. اختلال در هریک از این وسایل باعث ایجاد مشکل در دیگری است. برای اینکه بدانیم کدام‌یک از آن‌ها دچار اختلال شده هر یک را به روش‌های زیر تست می‌کنیم.

تست اورلورد کمپرسور

کمپرسور وسیله‌ای است که وظیفه‌ی کنترل جریانات داخل یخچال را به عهده دارد. اگر ماشین بیش‌ازحد سرد یا گرم شود کمپرسور این اختلافات را کنترل می‌کند. برای تست این وسیله دو سر آن را به اهم‌متر وصل می‌کنیم. در حالت عادی، اورلورد باید متصل باشد. در غیر این صورت خراب بوده و باید تعویض شود.

تست رله استارت

کمپرسورهای یخچال‌فریزر دو سیم پیچ به نام های running  و سیم‌پیچ استارت start تشکیل شده اند. رله استارت با اتصال به سیم‌پیچ start جریان را به سیم پیچ اصلی منتقل کرده و باعث روشن شدن کمپرسور می‌شود. برای تست این وسیله دو راه وجود دارد. ابتدا بدون ابزار به آن نگاه کرده و اگر دچار خوردگی بود و یا صدای تق‌تق می‌داد خراب بوده و باید عوض شود.

یک‌راه دیگر استفاده از اهم‌متر است. اهم پایه‌های رله را به‌صورت دوبه‌دو اندازه بگیرید، تنها یک جفت از این پایه‌ها باید مقدار داشته باشد (در حدود ۱۰ الی ۱۰۰ اهم).

تست کمپرسور

همان‌طور که گفته شد کمپرسور دارای دو سیم‌پیچ running و start است. به‌وسیله اهم‌متر اندازه اهم هریک را محاسبه می‌کنیم. هرکدام بیشتر بود running است. در هرکدام از این اهم گرفتن ۲ به ۲ پایه‌ها، اگر اهم‌متر بی‌نهایت را نشان داد یعنی اتصال کوتاه به وجود آماده و سیم‌پیچ کمپرسور سوخته است. در غیر این صورت علت خرابی، پوسیدگی و خوردگی قطعات است.

 

1+

آموزش تعمیر ولوم انتخاب برنامه (تایمر) ماشین لباسشویی

آموزش تعمیر ولوم انتخاب برنامه (تایمر) ماشین لباسشویی

تایمر چیست؟

یکی از کاربردی‌ترین وسایل که امروزه مورداستفاده‌ی انسان‌ها قرارگرفته است ماشین لباسشویی است. ماشین لباسشویی از اجزای گوناگونی ساخته‌شده است. یکی از قسمت‌های مهم و اساسی در ماشین لباس‌شویی تایمر آن است. تمام برنامه‌ها و دستوراتی که یک ماشین لباسشویی ملزم به انجام آن است توسط تایمر انجام می‌شود. تایمر وسیله‌ای است که دستورات وارده به ماشین را تنظیم کرده و برنامه‌های وودی را به سایر قسمت‌ها می‌رساند تا عملیات خود را آغاز کنند. پس تایمر اولین جز در ماشین لباسشویی است که شروع به کار می‌کند و اختلال در آن باعث می‌شود ماشین لباسشویی اصلاً شروع به کار نکند. پس سالم بودن و تعمیر به‌موقع آن بسیار مهم است.

دلایل بروز اختلال در تایمر

اختلال در عملکرد تایمر دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. بعدازاینکه لباس‌ها را وارد ماشین می‌کنیم درب آن را باید ببندیم. گاهی عمل نکردن تایمر به این دلیل است که سوییچ داخلی ماشین که گیرنده ی در است دچار اختلال شده و دستور شروع به کار را برای تایمر نمی‌فرستد.

تایمر یک دستگیره‌ی مکانیکی است که دستورات را از طریق برق ماشین به سایر قسمت‌ها می‌رساند. بروز اختلال درحرکت مکانیکی تایمر نیز می‌تواند بر اختلال آن مؤثر باشد.

سیم‌ها و اتصالات بسیاری به تایمر وصل هستند. قطع این سیم‌ها و خرابی آن‌ها باعث می‌شود برنامه‌ها به قسمت‌های مختلف ماشین نرسد. این اختلال نیز دلیل دیگری بر عمل نکردن تایمر ماشین لباسشویی است.

تعمیر تایمر ماشین لباس‌شویی

پس‌ازاینکه مطمئن شدیم مشکل و اختلال ماشین لباسشویی در قسمت تایمر آن است، برای رفع این مشکل باید تایمر ماشین را بررسی کرده و تعمیر کنیم. تعمیر تایمر شامل مراحل زیر است.

۱) ابتدا دستگاه ماشین لباسشویی را از برق جدا کنید

۲) پنل بالایی ماشین لباس‌شویی را با استفاده از پیچ‌گوشتی بازکنید.

۳) تمام سیم‌ها و اتصالات تایمر خراب را جدا کنید سپس تایمر جدید را مطابق قبل وصل کنید.

۴) پنل را بسته و از ماشین لباسشویی خود استفاده کنید.

درصورتی‌که تخصص و توانایی لازم برای انجام این کار را ندارید از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

0

تعمیر و تعویض قفل درب ماشین ظرف‌شویی

تعمیر و تعویض قفل درب ماشین ظرف‌شویی

ماشیم ظرف‌شویی ازجمله وسایلی است که با پیشرفت فنّاوری ساخته‌شده و موردتوجه بانوان قرارگرفته است. این وسیله با برنامه‌ریزی‌هایی که به‌صورت سیستماتیک بر روی آن طراحی‌شده است کار می‌کند. ماشین ظرف‌شویی ماشینی خودکار است و تمام برنامه‌هایش به‌وسیله کنترل پنل کنترل می‌شود. یکی از مواردی که باعث بروز اختلال در عملکرد ماشین ظرف‌شویی می‌شود اختلال در درب ماشین ظرف‌شویی است. پس‌ازاینکه ظرف‌ها درون ماشین قرار می‌گیرند درب ماشین باید کاملاً بسته شود. اگر بسته نشود ماشین دستور را به کنترل پنل نفرستاده و شروع به کار نمی‌کند. به همین دلیل باید ایرادات موجود در درب ماشین بررسی و رفع شود.

مجموعه چفت درب ماشین ظرف‌شویی و تعویض آن

اگر چفت درب ماشین ظرف‌شویی‌تان درست عمل نمی‌کند، اولین چیزی که باید بررسی کنید گیره‌ی در است. گیره‌ی درب در بالای ماشین ظرف‌شویی طوری طراحی و برنامه‌ریزی‌شده است که به‌محض بسته شدن درب آن را چفت کند. اگر این برنامه‌ریزی درست نباشد، درب چفت نمی‌شود و ماشین لباسشویی ممکن است نشت کند. هم‌چنین ممکن است پوسیده‌شده باشد که در این صورت باید آن را عوض کنیم. برای تعویض چفت ابتدا باید اتصال برق را جدا کنیم. این قسمت شامل چفت و گیره‌ی در است. باید این دو قسمت بسته به نوع طراحی‌شان بازشوند. اگر خراب بود باید تعویض شده و دوباره متصل شود.

 

تعویض میکرو سوییچ درب ماشین ظرف‌شویی

میکرو سوییچ قسمتی از درب ماشین ظرف‌شویی است که پس از بسته شدن درب، به کنترل پنل دستور شروع به کار می‌دهد. اگر در این قسمت اختلال ایجاد شود دستور کار کردن به ماشین فرستاده نمی‌شود. برای اطمینان از خرابی میکرو سوییچ اتصال برق را قطع می‌کنیم. دوسر میکرو سوییچ را به مولتی متر متصل کرده و در حالت‌های آزاد و رها بررسی می‌کنیم. اگر در حالت آزاد اتصال داشت خراب بوده و باید تعویض شود. برای تعمیر این قسمت پس از باز کردن چفت و گیره‌ی در میکرو سوییچ ر بررسی می‌کنیم. ابتدا سیم‌های متصل را بررسی می‌کنیم و در صورت خرابی تعویض می‌کنیم. میکرو سوییچ را نیز مطابق آنچه گفته‌شده با مولتی متر امتحان کرده و در صورت خرابی تعویض می‌کنیم.

0

تعویض واشر درب ماشین ظرف‌شویی

تعویض واشر درب ماشین ظرف‌شویی

 

اگر به هنگام کار کردن ماشین ظرف‌شویی، ماشین دچار گرفتگی و نشتی آب می‌شود و آب در قسمت جلویی ماشین شما جمع می‌شود، به‌احتمال‌زیاد واشرهای درب یا همان لاستیک‌های درب ماشین شما پوسیده و خراب‌شده‌اند. ماشین دارای دو واشر است. یکی در قسمت بالایی درب ماشین قرار دارد و دیگری در قسمت پایینی در ماشین است. لاستیک بالایی ماشین به‌راحتی قابل تعویض است اما لاستیک پایینی کمی پیچیده‌تر تعویض می‌شود.

نحوه تعویض واشرها

شرط اول ایمنی است. برای این کار ابتدا اتصال ماشین را با برق قطع می‌کنیم. سپس پنل های بالایی و پنل های کناری ماشی را از آن جدا می‌کنیم. با این کار به لوله‌ها و اتصالات درب ماشین ظرف‌شویی دسترسی پیدا می‌کنیم. درب توسط فنر و سیسم پولی نگه‌داشته شده است و باید از آن‌ها جدا شود. برای جدایی درب ابتدا آن را می‌بندیم که کشش کمتر شود. سپس کاور پلاستیکی را جدا کرده و سیسم پولی را جدا می‌کنیم.

سپس باید درب ماشین را جدا کنیم. پنل جلویی درب را باید درآوریم. برای این کار ابتدا قاب زیر درب را بیرون می‌کشیم. درب را به‌طور کامل باز می‌کنیم. در هر سمت درب سه پیچ وجود دارد که برای درآوردن پنل جلویی درب باید بازشوند. بعد از درآوردن پنل جلویی درب می‌توانیم لوله‌های درب را ببینیم. با استفاده از یک پیچ‌گوشتی تخت می‌توانیم با فشار دادن کلیپس‌ها درب را از لولاها رها کرده و بعد درب را به بیرون بکشیم.

پس‌ازاین مرحله باید لاستیک پایینی درب را تعویض کنیم. درب را آهسته روی زمین قرار می‌دهیم و به‌آرامی طوری که سیم‌های آن دچار خراب نشوند لاستیک را به آن متصل می‌کنیم.

پس از انجام تمامی مراحل باید به ترتیب همه‌چیز را دوباره نصب کنیم. فقط باید حواسمان باشد که سیسم پولی را نیز نصب کنیم. بعدازاین مراحل می‌توان اتصال برق را برقرار کرده و از ماشین استفاده کرد.

0

علت و تعمیر آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

اولین گام در شروع به کار ماشین لباسشویی، آب‌گیری کردن آن است. گاهی این آبگیری دچار اختلال شده و ماشین شروع به کار نمی‌کند. چند دلیل برای آبگیری نکردن ماشین لباسشویی وجود دارد. همچنین خرابی قطعات ماشین لباس‌شویی ممکن است باعث جلوگیری از ورود آب به ماشین لباسشویی شود.

دلایل آب‌گیری نکردن ماشین و تعمیر آن‌ها

۱) شیر آب ورودی: شیرهای ماشین لباس‌شویی باید سالم بوده و باز باشند. این شیرها به شلنگ‌های ماشین لباسشویی وصل هستند و اگر دچار خرابی شوند باید تعویض شوند. برای این‌که بفهمیم این شیرها سالم هستند، ابتدا آن‌ها را از ماشین لباسشویی جدا می‌کنیم .سپس یک  ظرف زیر آن‌ها قرار می‌دهیم و آب را باز می‌کنیم. اگر آب از این شرها خارج شد شیرها سالم‌اند.

۲) شلنگ‌های ورودی آب: شلنگ‌های متصل به شیر آب باید سالم بوده و نشتی نداشته باشند در غر این صورت حتماً باید تعویض شوند.

۳) فیلتر ورودی ماشین لباسشویی: شیرهای برقی‌ای که بر روی ماشین لباسشویی متصل می‌شوند در قسمت ابتدایی‌شان یک فیلتر دارند و از ورود آشغال و رسوبات به لوله‌ها جلوگیری می‌کند. هنگامی‌که این فیلتر ها توسط رسوبات و اشغال‌ها مسدود می‌شوند، آب وارد ماشین لباس‌شوی نمی‌شود. برای تمیز کردن این فیلتر باید شلنگ‌های ورودی آب را از ماشین لباسشویی بازکنید و پالایه‌ها از شیر برقی جدا کرده و تمییز کنید.

۴) شیر برقی: شیر برقی وسیله‌ای است که آب را وارد ماشین لباسشویی می‌کند. این شیر با استفاده از برق‌کار می‌کند و اگر دچار اختلال شود آب به ماشین وارد نمی‌شود. برای اینکه بفهمیم دچار خرابی شده شیر برق را جدا کرده و آن را به برق وصل می‌کنیم، اگر کار نکرد خراب بوده و باید تعویض شود.

۵) کثیف بودن جاپودری: آبی که از شیر برقی رد می‌شود به جاپودری می رشد و وارد آن می‌شود. اگر پودری دچار گرفتگی و کثیفی شود آب وارد آن نمی‌شود. برای این کار محفظه جاپودری را جدا کرده و آن را کاملاً پاک‌کرده و سپس دوباره نصب کنید.

0

نحوه تعمیر و تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی

نحوه تعمیر و تعویض شیر برقی ماشین لباسشویی

شیر برقی ماشین لباسشویی چیست؟

یک از کاربردی‌ترین وسایل که امروزه مورداستفاده‌ی انسان‌ها قرارگرفته است ماشین لباسشویی است. ماشین لباسشویی از اجزای گوناگونی ساخته‌شده است. یکی از قسمت‌های مهم در ماشین لباسشویی شیر برقی است. این شیر میزان آب موردنیاز که باید وارد ماشین لباسشویی می‌شود را تأمین می‌کند. ماشین لباسشویی دو نوع شیر برقی دارد. یکی شیر گرم و دیگری شیر سرد. شیر گرم، میزان آب گرم موردنیاز را تأمین کرده و شیر آب سرد میزان آب سرد را برای ماشین تأمین می‌کند. متأسفانه شیرهای آب گرم به دلیل عبور آب داغ دچار پوسیدگی می‌شوند که باید حتماً تعویض شود. در برخی ماشین‌های پیشرفته امروزی تنها شیر آب سرد وجود دارد و آب گرم توسط هیتر و شیر آب سرد برای ماشین تأمین می‌شود.

مرحله اولیه شروع به کار ماشین ورود آب به ماشین است. اگر این شیرها دچار اختلال شوند ماشین اصلاً شروع به کار نخواهد کرد. پس تعمیر آن نقش مهمی در عملکرد ماشین دارد.

تعمیر شیر برقی ماشین لباسشویی

برای این کار از تعمیرکار کمک بگیرید و یا اگر توانایی تعویض آن رادارید مطابق مراحل زیر به ترتیب تعمیر را آغاز کنید.

۱) در ابتدا اتصال ماشین لباسشویی به پریز برق را چک کرده و حتماً آن را جدا کنید.

۲) در این مرحله دستگاه را از لوله‌های آب جدا کرده و از تخلیه بودن ماشین اطمینان حاصل کنید.

۳) پنل بالایی ماشین را بازکنید.

۴) هنگامی‌که پنل بالایی باز شود شیر برقی قابل‌مشاهده است. شیر برقی آب گرم قرمزرنگ و شیر برقی آب سرد آبی است. در اینجا به اطراف شیر برقی دست بزنید. با این کار از وجود نشتی و رسوب در این شیرها مطلع می‌شوید. قدیمی را از دستگاه جدا کنید و شیر برقی جدید را متصل کنید. سپس هیئت‌رئیسه بالایی را مجدداً متصل کرده و دستگاه را به لوله‌های آب متصل کنید. برای اینکه مطمئن شوید ماشین تعمیر شده آن را به برق متصل کرده و امتحان کنید. اگر مشکل برطرف نشده بود برای این کار حتماً از تعمیرگاه کمک بگیرید.

پس قبل از شروع کار ماشین حتماً از سالم بودن اجزای آن اطمینان حاصل کرده و در صورت خرابی اقدام به رفع مشکل کنید.

0