آموزش قطع کردن گاز پکیج

آموزش قطع کردن گاز پکیج

 

پکیج وسیله‌ای است که به ایجاد شعله آب سرد را به آب گرم تبدیل می‌کند. این وسیله قسمت‌های مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها اتصال آن به گاز است. گاهی بنا به دلایلی مجبور به قطع پکیج از گاز هستیم. اگر بخواهیم پکیج را تعمیر کنیم باید گاز را از آن جدا کنیم. حالت دیگر زمانی است که بوی گاز در اطراف پکیج پیچیده است. در این‌گونه موارد حتماً باید اتصالات پکیج را از گاز قطع کنیم.

نحوه قطع کردن گاز پکیج

۱) هرگونه وسیله‌ای که در اطراف گاز پکیج وجود دارد بردارید تا به‌راحتی به پکیج دسترسی داشته باشید.

۲) یک شیلنگ گاز به پکیج وصل است. آن را دنبال کنید تا شیر گاز را پیدا کنید. این شیر انواع متفاوتی دارد و به اینکه چه کسی آن را چگونه نصب‌کرده است بستگی دارد.

گاهی افرادی که شیر را نصب می‌کنند تجربه و تخصص کافی برای این کار را نداشته و آن را درجایی دورتر از پکیج نصب می‌کنند. در این‌گونه مواقع اگر شیر را پیدا نکردید گاز اصلی خانه را قطع کنید.

۳) اهرم شیر را بچرخانید تا متوقف شود. شیر گاز زمانی بسته است که بین دسته ولوله گاز زاویه ۹۰ درجه داشته باشد.

۴) از خاموش شدن پکیج اطمینان حاصل کنید.

اگر بعدازاین مراحل بوی گاز شدید بود و هنوز هم به مشام می‌رسید با شرکت گاز تماس گرفته تا برای رفع نشتی اقدام کنند. هم‌چنین پنجره‌ها را بازکنید و اعضای خانواده خود را از منزل خارج کنید.

یکی از روش‌های قدیمی برای چک کردن نشستی استفاده کردن از محلول آب و صابون است. به این صورت که این محلول را آماده کرده و در اطراف همه‌ی شیرهای گاز ازجمله شیر گاز پکیج می‌ریزیم. اگر این محلول کف کرد و حباب‌های محلول باد کرد گاز دچار نشتی است و فوراً باید برای رفع آن اقدام کرد.

0

تعمیر روشن شدن انفجاری پکیج

پکیج

پکیج‌ها وسیله‌هایی هستند که به کمک آن‌ها آب سرد به آب گرم تبدیل می‌شود. وقتی آب گرم را باز می‌کنیم، سانسورهایی که در این پکیج‌ها وجود دارند گاز را باز می‌کند و از طرفی دیگر به فندک دستور می‌دهد که جرقه بزند. حال اگر اختلالی در سنسورها و فندک ایجاد شود، مثلاً دستور باز کردن گاز زودتر ارسال شود و دستور جرقه زدن دیر اعمال شورد، گاز درون پکیج جمع می‌شود و به هنگام جرقه زدن انفجار ایجاد می‌کند. این انفجار صدای مهیبی داشته و به‌مرورزمان باعث خرابی پکیج می‌شود. به همین دلیل باید برای رفع این نقص اقدام کرد. برای جلوگیری از این روش مراحل زیر را برای تعمیر پکیج طی کنید.

مراحل تعمیر پکیج

۱) باز کردن پنل های پکیج: برای این کار پکیج را خاموش‌کنید. مدتی صبر کنید. پس‌ازآنکه پکیج سرد شد، کاور جلویی آن را بازکنید. حال همه‌ی قسمت‌های پکیج قابل‌مشاهده هستند. در قسمت بالای پکیج سیستم گرمایش پکیج که شامل شعله، مبدل و دودکش است قرار دارند. این قسمت دارای یک کاور عایق است. به کمک پیچ‌گوشتی کاور را بازکرده و جدا کنید. حال سر شعله‌ها، فندک‌ها ولوله‌های مبدل نیز قابل‌مشاهده هستند.

۲) تمیز کردن: شعله‌ها ولوله‌های مبدل به‌مرورزمان دچار رسوب و گرفتگی شده‌اند. در این مرحله به کمک یک برس سر شعله‌ها ولوله‌های مبدل را پاک‌کنید. با این کار نقصی که باعث ایجاد انفجار در پکیج می‌شود از بین می‌رود. مبدل‌های حرارتی به خاطر اشتعال دچار دوده شده‌اند. آن‌ها را نیز به‌وسیله برس تمیز کنید. با این کار انفجاری که در پکیج‌ها ایجادشده از بین می‌برد.

۳) بستن پنل ها: پس‌ازاینکه عملیات پاک‌سازی تمام شد تمامی قیمت‌ها را مانند قبل ببندید. ابتدا کاور عایق حرارتی را ببندید چراکه این عایق از پخش شعله به درون پکیج جلوگیری می‌کند. سایر قسمت‌ها را مانند قبل بسته و پوشَن جلویی را ببندید.

0