تعمیر موتور جاروبرقی

تعمیر موتور جاروبرقی

جاروبرقی یکی از وسایل پرکاربرد نسل امروز است. این وظیفه کمک بسیاری به تمیز کردن خانه‌ها و ساختمان‌های بزرگ کرده است. جارو برق از اجزای مختلفی تشکیل‌شده که پیچیده نیستند. مشکلات و خرابی‌های که در این وسیله به وجود می‌آید بیشتر در پمپ و موتور، آن‌هم به‌واسطه‌ی استفاده‌ی زیاد در مدت‌زمان طولانی است. نحوه‌ی تعمیر و تعویض قطعات جارو برق‌کار آسانی بوده و مراحل آن به شرح زیر است.

مراحل تعمیر موتور جاروبرقی

۱) باز کردن موتور: برای باز کردن موتور جاروبرقی ابتدا دسته جاروبرقی و سایر لوازم جانبی آن را جدا کنید. سپس در محفظه‌ی داخلی جاروبرقی برد را جدا کرده و اتصالات آن را نیز جدا کنید. نیازی به خارج کردن سیم جاروبرقی نیست. بدنه اصلی را جدا کرده و موتور را از جاروبرقی جدا کنید. در هر یک از این مرحله جای هر وسیله را به خاطر بسپارید و مواظب باشید سیم‌ها و اتصالات آسیب نبینند.

۲) تعمیر موتور: در انتهای موتور یک محافظ فلزی وجود دارد که فن پشت آن است. مهره‌های فن را بازکنید تا بتوانید واشرها و پره‌های فن را دربیاورید. سپس زغال‌های موجود در آن را بیرون بیاورید. این زغال‌ها را با اسپری پاک‌کننده مخصوص تمیز کنید و یا اگر کوتاه شده‌اند آن‌ها را عوض کنید. سپس استاتور موتور را جدا کنید. به همراه استاتور کنترل الکتریکی آن را نیز جدا کنید و آن را به‌دقت تمیز کنید. پس‌ازآن روتور را از محفظه به‌دقت خارج کنید. بعد از خارج کردن رو تور کوموتاتور پیدا می‌شود. این قسمت یکی از اجزای مهم جاروبرقی است و نیاز به پاک شدن دارد. تمیز کردن پره‌های آلومینیومی که جرم گرفته اند، مهم ترین نکته در عملکرد جاروبرقی است. با سر یک بست پلاستیکی و اسپری تمیزکننده مخصوص پره‌ها را تمیز کنید. پس‌ازآنکه همه‌ی اجزا را به‌دقت بررسی و تمیز کردید بااحتیاط سالم بودن سیم‌های و اتصالات را چک کرده و به همان ترتیبی که باز کردید اجزا را ببندید. پس از بسته شدن کامل جاروبرقی، جارو آماده‌ی استفاده است.

1+

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =