مشکلات متداول شعله اجاق گاز

علت روشن نشدن شعله، کم بودن شعله و جرقه نزدن اجاق گاز

عوامل متفاوتی وجود دارد که سبب می شود شعله روشن نشود و یا کم بوده و جرقه نزند در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم این موارد به شرح زیر است.

  1. مشعل های گاز خیس یا کثیف هستند.
  2. الکترود جرقه زن در جای درست خود قرار نگرفته است.
  3. سرپوش و یا سر شعله ها در محل درست خود نیستند.

مشعل های گاز خیس یا کثیف هستند.

بیشتر مشکلاتی که برای شعله های اجاق گاز به وجود می آید مسدود شدن سوراخ های آن بعد از تمیز شدن و یا در اثر سر رفتن مواد غذایی بر روی گاز است، اگر که شما اجاق گاز را به تازگی تمیز کرده اید ممکن است سوراخ های آن خیس و نم دار باشد که در این صورت گاز به طور مداوم جرقه می زند ولی روشن نمی شود.

تا زمانی که کاملأ خشک شوند.

الکترود جرقه زن در جای درست خود قرار نگرفته است.

در ابتدا اطمینان حاصل کنید که شعله ها خاموش و سرد باشند، میله های آهنی و همچنین درپوش های مشکی شعله را بردارید تا بتوانید الکترود های سرامیکی سفید رنگ زیر آن را ببینید اگر که فاصله ی الکترود با شعله ها مناسب نبود با انگشت آن را تنظیم کنید.

سرپوش و یا سر شعله ها در محل درست خود نیستند.

حتمأ مطمئن شوید که سرشعله ها در محل درست خود روی گاز قرار گرفته اند و سرپوش با سر شعله مطابقت دارد، اگر که سرپوش سیاه رنگ به درستی در محل خود باشد به صورت صاف و متناسب قرار می گیرد.

سخن پایان

اگر که با انجام هر کدام از مواردی که در بالا گفتیم مشکل اجاق گاز شما برطرف نشد حتمأ با تعمیرکاران و متخصصان با تجربه در زمینه ی تعمیرات تخصصی اجاق گاز تماس بگیرید.

آموزش تعمیر و عیب یابی اجاق گاز

تعمیر و نگهداری اجاق گازآموزش تعمیر و عیب یابی اجاق گاز

خراب شدن اجاق گاز در منزل برای هیچ کس خوش آیند، نمی باشد، چرا که اجاق گاز وسیله ای است که روزانه چندین بار مورد استفاده قرار می گیرد و خراب شدنش موجب اختلال در کارهای روزانه می گردد. بسیاری از مشکلات و خرابی های اجاق گاز را می توان در خانه درست کرد ولی برای تعمیرات تخصصی باید از تکسین های مجرب کمک گرفت.

روشن نشدن اجاق گاز

یکی از اصلی ترین مشکلات و خرابی های اجاق گاز این است که در زمانی که می خواهیم آن را روشن کنیم روشن نمی شود. این مشکل می تواند مربوط به خاموش بودن پیلوت باشد، لذا باید پیلوت را روشن کنید | تعمیر اجاق گاز .

وزش و صدا دادن شعله ها

این مشکل نشان از زیاد بودن نسبت هوا به گاز در مخلوط است. برای رفع این مشکل کمی مخلوط کن را ببنیدید.

– دود کردن شعله ها

این مشکل نشان می دهد که در مخلوط گاز به هوا زیاد است، در این صورت باید مقدار گاز را کم کنید.

– خاموش شدن اجاق گاز

در صورتی که دست خود را از روی ولوم اجاق گاز می بردارید، شعله خاموش شود و نمی توان از اجاق گاز استفاده کرد، این مشکل می تواند مربوط به ترموکویل اجاق گاز است که با تعمیر آن درست می شود.

–  جرقه نزدن فندک

یکی از علل و دلایلی که موجب می شود، فندک اجاق گاز جرقه نزند، باقی مانده غذا و یا چربی بر روی اجاق گاز و مسدود شدن آن می باشد، لذا توصیه می شود بعد از پخت و پر حتماً اجاق گاز را تمیز کنید.

– احتیاط داشته باشید

چون اجاق گاز وسیله ای است که بسیار خطرناک است، لذا تعمیرات آن هم کاری تخصصی می باشد، در صورتی که تشخیص دادید، خرابی اجاق گاز نیاز به تکنسین مجرب دارد، حتماً از تعمیر کاران متخصص کمک بگیرید، و خودتان دست به آچار نشوید.