آموزش تعمیر و عیب یابی اجاق گاز

تعمیر و نگهداری اجاق گازآموزش تعمیر و عیب یابی اجاق گاز

خراب شدن اجاق گاز در منزل برای هیچ کس خوش آیند، نمی باشد، چرا که اجاق گاز وسیله ای است که روزانه چندین بار مورد استفاده قرار می گیرد و خراب شدنش موجب اختلال در کارهای روزانه می گردد. بسیاری از مشکلات و خرابی های اجاق گاز را می توان در خانه درست کرد ولی برای تعمیرات تخصصی باید از تکسین های مجرب کمک گرفت.

روشن نشدن اجاق گاز

یکی از اصلی ترین مشکلات و خرابی های اجاق گاز این است که در زمانی که می خواهیم آن را روشن کنیم روشن نمی شود. این مشکل می تواند مربوط به خاموش بودن پیلوت باشد، لذا باید پیلوت را روشن کنید | تعمیر اجاق گاز .

وزش و صدا دادن شعله ها

این مشکل نشان از زیاد بودن نسبت هوا به گاز در مخلوط است. برای رفع این مشکل کمی مخلوط کن را ببنیدید.

– دود کردن شعله ها

این مشکل نشان می دهد که در مخلوط گاز به هوا زیاد است، در این صورت باید مقدار گاز را کم کنید.

– خاموش شدن اجاق گاز

در صورتی که دست خود را از روی ولوم اجاق گاز می بردارید، شعله خاموش شود و نمی توان از اجاق گاز استفاده کرد، این مشکل می تواند مربوط به ترموکویل اجاق گاز است که با تعمیر آن درست می شود.

–  جرقه نزدن فندک

یکی از علل و دلایلی که موجب می شود، فندک اجاق گاز جرقه نزند، باقی مانده غذا و یا چربی بر روی اجاق گاز و مسدود شدن آن می باشد، لذا توصیه می شود بعد از پخت و پر حتماً اجاق گاز را تمیز کنید.

– احتیاط داشته باشید

چون اجاق گاز وسیله ای است که بسیار خطرناک است، لذا تعمیرات آن هم کاری تخصصی می باشد، در صورتی که تشخیص دادید، خرابی اجاق گاز نیاز به تکنسین مجرب دارد، حتماً از تعمیر کاران متخصص کمک بگیرید، و خودتان دست به آچار نشوید.

نحوه نگهداری و استفاده از اجاق گاز

تعمیر اجاق گاز

نحوه نگهداری و استفاده از اجاق گاز

اجاق گاز از جمله لوازم خانگی است که به گاز شهری متصل می شود، لذا در زمان استفاده و سرویس کاری آن اگر احتیاط نکنید و نکات ایمنی رعایت نشود، می تواند منجر به اتفاقات ناگواری باشد. برای استفاده بهینه از اجاق گاز تمیز کردن و توجه به کارکردن آن مهم است که باعث می شود نیاز به تعمیر اجاق گاز نداشته باشید .

تمیز کردن اجاق گاز

برای تمیز کردن بهتر اجاق گاز می توانید از مخلوط جوش شیرین و آب استفاده کنید. البته هیچ وقت داغ داغ اجاق گاز را تمیز نکنید، اجازه دهید تا سرد شود، سپس دست به کار شوید.

رعایت نکات ایمنی و باز کردن قطعات

بعد از اینکه پخت و پز با اجاق گاز تمام شد، آن را خاموش کنید تا خوب سرد شود. سپس قطعات آن را جدا کرده و در آب خیس کنید و روی اجاق گاز را با دستمال نم دار و اسپری های مخصوص بشورید و قطعات را جدا کرده و بشورید و بعد از خشک شدن در جای خود نصب کنید.

بالا بردن دقت در آشپزی

برخی از مواقع مایعاتی مانند شیر و یا غیره … سر می رود و فندک اجاق گاز را دچار مشکل می کند و با گذشت زمان سبب ایجاد زنگ زدگی در اجاق گاز می شود. سعی کنید، در هنگام آشپزی بالا سر غذا باشید و هواستون به غذا باشد تا سر نرود و بر روی اجاق گاز نریزد.

استفاده بر اساس دستورالعمل اجاق گاز

قبل از استفاده از اجاق گاز حتما دفترچه راهنمایی آن را مطالعه کنید و بر اساس آن از اجاق گاز استفاده کنید، با آشنایی از ظرفیت و خصوصیات اجاق گاز خود بهتر می توانید از آن بهره مند شوید.

توجه به محل قرار گیری اجاق گاز

یکی دیگر از شرایط استفاده بهینه از اجاق گاز توجه به محل قرارگیری آن در آشپزخانه می باشد، سعی کنید در آشپزخانه خود محل مناسبی را برای اجاق گاز انتخاب کنید تا ایمنی آن بیشتر شود و همچنین ماندگاری بیشتر داشته باشد.