همه‌چیز درباره کمپرسور یخچال

همه‌چیز درباره کمپرسور یخچال

کمپرسور چیست؟

برای اینکه یخچال بتواند سیستم سرمایشی خود را کنترل کرده و از ورود گرمابه درون یخچال جلوگیری کند نیازمند وسیله‌ای است که این کار را انجام دهد. کمپرسور وسیله‌ای است که بااتصال به قسمت پشتی یخچال از ورود گرما و افزایش سرمای بیش‌ازحد فضای درون یخچال و موتور یخچال جلوگیری می‌کند.

نحوه‌ی عملکرد کمپرسور

کمپرسور از یک پمپ تشکیل‌شده است. این پمپ در درون کمپرسور در فضایی که از روغن و تعدادی بیت تشکیل‌شده مهروموم‌شده است. تعدادی لوله به بخش بیرونی کمپرسور متصل هستند. کمپرسور گازی که درون یخچال پخش می‌شود را از طریق پمپ به لوله‌ها منتقل کرده و به فضای یخچال ارسال می‌کند.

اجزای تشکیل‌دهنده‌ی کمپرسور و عملکرد آن‌ها

کمپرسور از پیستون، میلنگ و سوپاپ تشکیل‌شده است. میلنگ توسط موتور آسنکرون که در درون محفظه کمپرسور قرار دارد باعث به حرکت درآمدن پیستون‌ها می‌شود. پیستون مانند یک تلمبه رفتار می‌کند. این تلمبه با فشارهای خود به سوپاپ‌ها باعث بازو بسته شدن آن‌ها شده و گاز درون یخچال را درون سیلندرها به حرکت درمی‌آورد. با حرکت رفو برگشتی پیستون‌ها گاز همواره وارد لوله‌ها شده و ازآنجا به فضای درونی یخچال وارد می‌شود.

اختلال کمپرسورها

کمپرسورها به دلیل اینکه همواره روشن بوده و در حال فعالیت هستند ممکن است دچار استهلاک شده و خراب شوند.

دلایل خرابی کمپرسورها:

۱) مشکل در سیم‌پیچ‌ها و سوختگی آن‌هاست: اگر اتصالات الکتریکی ساختمان و پریز برقی که یخچال به آن متصل است آسیب ببیند و دچار نوسان باشد باعث خرابی و سوختگی سیم‌پیچ‌ها می‌شود.

۲) از بین رفتن آب‌بندی داخلی: اگر عمر کمپرسور تمام شوند روغن درون آن به بیرون می‌ریزد و عملیات سردسازی ازکارافتاده و کمپرسور می‌سوزد.

۳) افزایش حجم کمپرسور و گریپاژ آن: اگر کمپرسور صدای تق‌تق بدهد و این صدا مربوط به رله استارت نباشد کمپرسور گریپاژ کرده است. گاهی در ابتدای نصب به دلیل نصب نادرست نیز این اتفاق می‌افتد.

تعویض کمپرسور

بعدازاینکه اتصالات و اجزای کمپرس بررسی و تعویض شد باید مدار گاز و کمپرسور را وکیوم کرده و گاز آن را شارژ کنند که بسیار حساس بوده و باید با وزن دستگاه تنظیم شود. پس‌ازاین مراحل کمپرسور را به یخچال جوش می‌دهند.

 

0

آموزش تعمیر ترموستات یخچال فریزر بوش

آموزش تعمیر ترموستات یخچال فریزر بوش

تعمیر ترموستات یخچال فریزر بوش

یخچال فریزر ها ترموستات های مختلفی دارند که مصرف بسیار بالایی دارند، ما در این مقاله اطلاعات مختصری را در رابطه با تعویض و تعمیر ترموستات یخچال فریزر در اختیار شما قرار می دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

تست کردن ترموستات خراب

برای تست کردن ترموستات خراب دو روش وجود دارد که این دو روش به شکل زیر است.

 1. برای پی بردن به خرابی ترموستات یخچال و اطمینان از قطع بودن سیم های برق کمپرسور یخچال را لمس نمائید اگر که داغ بود احتمال کمی برای خرابی آن وجود دارد اما اگر سرد بود احتمال اینکه نیاز به عوض کردن ترموستات داشته باشید بیشتر می شود.
 2. سیم های اصلی مربوط به ترموستات را از آن جدا کرده و به یکدیگر وصل کنید اگر که کمپرسور یخچال شما روشن شد پس ایراد از ترموستات است.

مراحل عوض کردن ترموستات یخچال

برای عوض کردن ترموستات یخچال مراحل زیر را بخ ترتیب انجام دهید:

 1. در مرحله ی اول یخچال را از پریز برق بکشید.
 2. سپس قاب موجود بر روی ترموستات را باز نمائید.
 3. سیم سنسور ترموستات را که به بدنه ی یخچال وصل است جدا نمائید.
 4. مهره ای که ترموستات را به یخچال متصل کرده باز کنید تا آزاد شود.
 5. نسبت به رنگ سیم ها آن ها را در محل خود قرار دهید ( به این نکته توجه داشته باشید که ترموستات +۳/۵ مخصوص یخچال فریزر ها است که این عدد در قسمت پشت ترموستات نوشته شده است. )
 6. بعد از اینکه المنت و سیم های برق را به ترموستات جدید وصل کردید با استفاده از مهره ی نگهدارنده ترموستات یخچال را ببندید.
 7. حال قاب ترموستات را ببندید.
 8. در مرحله ی آخر سیم سنسور را به بدنه وصل کنید ( فراموش نکنید که سیم سنسور را به بدنه و یا محل مناسب آن ببندید. )

سخن پایانی

امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله توانسته باشد در رابطه با تعویض و تعمیر ترموستات یخچال فریزر به شما کمک کند و اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار داده باشد.

1+

نکات مفید استفاده از یخچال فریزر

نکات مفید استفاده از یخچال فریزر

در استفاده از یخچال فریزر نیز مانند سایر وسایل برقی نیاز به رعایت نکاتی جهت حفظ و نگهداری دستگاه است. رعایت این نکات باعث می شود تا دستگاه شما سلامت و طول عمر بیشتری داشته باشد. و در نتیجه صرف هزینه برای تعمیر دستگاه کمتر از هر زمانی خواهد شد.

تمیز نگهداشتن یخچال فریزر یکی از این نکات است، حتما در فواصل زمانی مشخص شده مطابق دستورالعمل و راهنمای دستگاهتان آن را از برق بکشید و کاملا تمیز نمایید. وجود مواردی مانند برفک می تواند مارایی دستگاه شما را کاهش دهد و مصرف انرژی را بالا ببرد اگر از یخچال فریزر نوفراست یا بدون برفک استفاده می کنید نیازی به برفک زدایی در زمان های مشخص شده نخواهید داشت ولی در غیر این صورت حتما به برفک زدایی یخچال توجه نمایید.

بهتر است زمانی ماده غذایی را در یخچال قرار دهید که به دمای محیط رسیده باشد و داغ نباشد. این مورد باعث افزایش کارایی یخچال شده و سلامتی ماده غذایی نیز بیشتر خواهد بود. دمای یخچال فریزر را باید با توجه به شرایط دمایی محیط و تغییر فصل تغییر دهید تا کارایی بهتری داشته باشد. ورود و خروج هوا به داخل دستگاه باعث اختلال در جریان هوای یخچال خواهد شد به همین دلیل باید از سلامت درب یخچال فریزر خود اطمینان حاصل نمایید.

اگر احساس کردید که دمای دستگاه شما بیش از حد سرد و یا گرم است و با تنظیم دما نیز تغییری در آن بوجود نیامد، یخساز را خاموش کنید و سپس مجددا دما را تغییر دهید و دو الی سه روز منتظر بمانید تا تغییرات دمایی مدنظرتان اتفاق بیفتد.

فعال شدن حالت دمو در یخچال فریزر می تواند باعث خاموش شدن دستگاه شود در این حالت سعی شما برای روشن کردن دستگاه بی فایده خواهد بود و باید برای راه اندازی مجدد دستگاه حالت دمو را غیر فعال نمایید. اگر باز هم موفق به روشن کردن دستگاه نشدید ممکن است کابل برق و یا فیوز دستگاه دچار مشکل شده باشند حتما با سرویسکار مورد اعتماد خود تماس بگیرید و برای رفع مشکل از او کمک بگیرید.

 

 

0

یخچال فریزر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد ؟

یخچال فریزر صنعتی چیست و چه کاربردی دارد ؟

یکی از وسایل پرکاربرد در صنعت وسایل سرمایشی و یخسازها هستند. در صنایعی مانند دامداری و دامپروی، تولید مواد غذایی، تولید دارو و … استفاده از یخچال فریزرهای صنعتی امری ضروری و لازم است. این نوع از یخچال فریزرها در ابعاد و اندازه ها و اشکال مختلفی و برای مصارف گوناگون ساخته و استفاده می شوند. نوع یخچال هایی که در صنعت داروسازی استفاده می شوند با انواعی که در فروشگاهها و سوپر مارکت ها مورد استفاده قرار می گیرند از نظر ویژگی هایی مانند اندازه و دمای تولیدی متفاوت هستند.

انواع یخچال فریزر صنعتی

یخچال فریزرهای صنعتی در مدلهای صندوقی، ایستاده و خوابیده و در ابعاد ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر تولید میشوند. و بسته به نیاز می توان از آنها برای نگهداری مواد غذایی ، مواد گوشتی، مواد دارویی و هر نوع ماده ای که برای نگهداری نیاز به سرما دارد استفاده کرد.

سرمای تولیدی توسط دستگاه باید در تمامی قسمت ها یکسان و ثابت باشد. از قطعات اصل و با کیفیت در تمامی قسمت ها مانند موتور، بدنه دستگاه و سایر بخش ها استفاده شود. فضای موتور و کندانسور باید کاملا مناسب باشد. رعایت این موارد می تواند اثبات نماید که یخچال فریزر صنعتی سیستمی مناسب از لحاظ کارایی و مصرف انرژی است. این نوع یخچال ها به علت اندازه بزرگ و حجم سرمایی که تولید می کنند معمولا انرژی برق زیادی مصرف می کنند به همین دلیل توجه به این نکات در زمان خرید و انتخاب آنها می تواند تأثیر بسیار زیادی در مقرون بصرفه بودن استفاده از دستگاه داشته باشد.

معمولا یخچال فریزرهای صنعتی به دو روش با استراکچر و بدون استراکچر تولید می شوند. نوع با استراکچر که به صورت صنعتی تولید شده باشد می تواند کارایی بالاتری را نسبت به نوع سنتی که بدون استراکچر تولید شده است داشته باشد. و پیشنهاد می شود که از تولیدات صنعتی استفاده نمایید.

0

یخچال فریزر چیست و چه کاربردی دارد ؟

یخچال فریزر چیست ؟

یخچال ها از دیرباز عضوی ثابت در آشپزخانه ها و خانه ها بوده است. در ابتدا یخپال ها صرفا وظیفه سرد و تازه نگهداشتن مواد غذایی را به شکلی عادی و بدون هیچ گونه امکانات اضافی بر عهده داشتند. و حتی در قدیم از سوخت هایی مانند نفت برای آنها استفاده میشد. با همه گیر شده استفاده از برق یخچال های نفتی از رده خارج شدند و یخچال های برقی جایگزین کامل آنها شدند.

این یخچال ها علاوه بر دارا بودن قفسه هایی که مواد غذایی در آنها قرار می گرفت قسمتی کوچک در بالای یخچال داشتند که فریزر نامیده میشد. در این قسمت امکان نگهداری موادی مانند مواد گوشتی که راحت تر در معرض خراب شدن بودند فراهم شده بود. مواد غذایی نگهداری شده در این قسمت کاملا یخ میزد و به همین دلیل می توانستیم آنها را مدت طولانی تری نگهداری کنیم.

انواع یخچال فریزر ها

امروزه یخچال فریزرها دارای تنوع بسیار زیادی هستند و امکانات بسیاری جهت افزایش کارایی و آسان تر شدن استفاده به آنها اضافه شده است.در ادامه با برخی از انواع متفاوت یخپال فریزر آشنا خواهیم شد.

یخچال فریزرهای مینی را حتما در هتل ها دیده اید. این یخچال ها بسیار کم مصرف بوده و برای استفاده در فضاهایی مانند هتل ها بسیار مناسب هستند. نوع دیگری از یخچال ها که استفاده از آنها بسیار متداول است و یخچال های قدیمی را برای ما تداعی می کنند. یخچال های کمبی، ساختاری ساده دارند فریزر بالا و یخچال در پایین و یا بالعکس! که هر کدام به وسیله دربی جداگانه از هم جدا شده اند. ظرفیت این یخچال ها متوسط است و برای استفاده در خانه هایی که کم جمعیت هستند کاربرد دارد.

جدیدترین نوع یخچال ها که امروزه بسیار پرطرفدار هستند و البته قیمت بالایی نیز به سایر مدل ها دارند یخپال های ساد بای ساید هستند. این یخچال ها از دو قسمت جداگانه یخچال و فریزر تشکیل شده اند که به صورت عمودی از هم جدا شده اند. معمولا دارای آبسرکن و یخساز هستند و فضای بسیار مناسبی هم در قسمت یخچال و هم در قسمت فریزر دارند.

0

تعمیر و عیب یابی یخچال فریزر صنعتی

تعمیر و عیب یابی یخچال فریزر صنعتی

 

تعمیر و عیب یابی یخچال فریزر صنعتی

 

تعمیر فریزرهای صنعتی و یخچال ها به علت متفاوت بودن استاندارهای به کار رفته در آنها و همچنین پیچیدگی هایی که ممکن است در ساخت آنها استفاده شده باشد به تخصص، تجربه و مهارت زیادی احتیاج دارد. در خصوص این دستگاهها تشخیص صحیح مشکل دستگاه توسط کارشناس تعمیرات بسار مهم میباشد، چرا که تعمیر فریزهای صنعتی می تواند هزینه بسیار بالایی را در پی داشته باشد، در صورتی که تشخیص آسیب و مشکل بوجود آمده صحیح نباشد می تواند این هزینه را برای شما چند برابر کند. بعد از تشخیص صحیح برطرف کردن مشکل با روش های استاندارد و لوازم یدکی مناسب می باشد. که باید در اسرع وقت و پیش از اینکه مشکلات بیشتر شده و آسیب به قسمت های دیگری از دستگاه وارد شود انجام گیرد.

تعمیر یخچال فریزر بوش | تعمیر جارو برقی بوش | تعمیر ماکروفر بوش | تعمیرات بوش

فریزرهای صنعتی و یخچال ها را بصورت کلی میتوان به دو دسته تقسیم بندی کرد: اول، یخچالها و فریزرهای پرده هوا؛ دوم، یخچالها و فریزرهای غیر پرده هوا، که یکی از مهم ترین مواردی که در خصوص هر کدام از آنها با توجه به نوعشان باید انجام پذیرد سرویس دوره ای و منظم آنهاست، سرویس های دوره ای می تواند شامل بازدید موتور یخچال و فریزر و تعمیر آن در صورت نیاز، چک کردن شارژ گاز یخچال و فریزر که در کارایی و عملکرد خوب دستگاه بسیار تأثیرگذار است، و موارد دیگری بسته به نوع، مدل و کاربری دستگاه باشد.

ممکن است در بازدید از یخچال یا فریزر به مشکلی برخورد کنیم که نیاز به تعمیر اساسی و تعویض قطعه داشته باشیم، در این حالت باید پیدا کردن قطعه موردنظر را به فردی متخصص و کارشناس بسپارید چرا که در صورت استفاده از قطعات نامرغوب ممکن است یه یخچال و فریزر آسیب جدی و غیرقابل جبران برسد. پس در این خصوص حتما با فردی متبحر مشورت نمایید و بخواهید تا قطعه ای با بهترین کیفیت را یافته و برای شما نصب نماید.

خدمات پس از فروش آاگ | نمایندگی AEG | تعمیر لباسشویی آاگ

0

راهنمای عمومی نگهداری یخچال فریزر

راهنمای عمومی نگهداری یخچال فریزر

راهنمای نگهداری یخچال فریزر

یخچال فریزرها امروزه از تنوع بسیاری برخوردار هستند که با توجه به کاربری آنها، میزان ظرفیت و محیطی که قرار است از آنها استفاده شود انتخاب می شوند.

یخچال های مینی این گروه مناسب فضاهای کوچک و کم کاربرد مثل خوابگاه ها و یا اتاق های هتل هستند. یخچال فریزهای کُمبی که متداول ترین گروه هستند ممکن است یخچال بالا و فریزر پایین باشد و یا بالعکس این یخچال فریزرها مناسب فضاهای تقریبا کوچک هستند و ظرفیت متوسطی دارند، یخچال های ساید بای ساید از دو قسمت جداگانه تشکیل شده اند، یخچال و فریزر از قسمت وسط و توسط یک خط عمودی نصف شده اند. این گروه از ظرفیت بالاتری برخوردارند و معمولا در قسمت بیرونی دارای آبسردکن و یخساز هم می باشند. یخچال فریزر دوقلو ، می توانیم آنها را زیر دسته ای از ساید بای سایدها محسوب کرد، یخچال و فریزر از هم کاملا جدا هستند و می توان آنها را به صورت کنار هم و یا جدا از هم استفاده کرد. یخچال های در فرانسوی دارای دو درب کشیده در بالا و یک تا دو کشو در قسمت پایینی هستند. | تعمیر یخچال فریزر

صرفنظر از اینکه از چه نوع یخچال فریزی استفاده می کنید با رعایت یک سری از نکات می توانید اطمینان داشته باشید که طول عمر وسیله شما بیشتر خواهد شد و به این زودی ها نیازی به پرداخت هزینه برای تعمیر یخچال فریزر خود نخواهید داشت:

 • یخچال فریزر را در زمانبندی مشخص و به روش صحیح حتما تمیز کنید، برای تمیز کردن حتما چند دقیقه قبل از شروع کارتان آن را از برق بکشید.
 • برفک ها را برای بالا بردن راندمان دستگاه و کم کردن مصرف برق از بین ببرید. ممکن است یخچال شما از نوع نوفراست (No Frost) یا بدون برفک باشد در این حالت احتیاجی به برفک زدایی به صورت دستی نخواهید داشت، ولی در غیر اینصورت یعنی در یخچال های (Defrost) باید برفک زدایی را به شکل دستی انجام داد.
 • هیچ گاه غذای گرم را داخل یخچال قرار ندهید، اجازه دهید ابتدا به دمای محیط برسند و سپس آنها را در یخچال قرار دهید.
 • مکان مناسبی را برای قرار دادن یخچال انتخاب کنید تا در معرض رطوبت، تابش مستقیم نور و سرما و گرما نباشد.
 • دمای یخچال فریزر را با توجه به تغییر فصل، محیط و شرایط تنظیم کنید، مثلا هنگامی که چند روز در منزل حضور ندارید، دمای یخچال را حتما روی حداقل تنظیم نمایید.
 • سالم بودن درب یخچال فریزر و عایق آن را حتما چک نمایید تا از وارد و خارج نشدن هوا به داخل آن مطمئن باشید، نیازی به عایق کردن طبقات داخل یخچال نیست زیرا با این کار جریان هوا در داخل دستگاه دچار اختلال خواهد شد.

 

راهنمای خریداری یخچال فریزر

0